2009-10-24, 17:49
Dannyboi
Nu har jag ju aldrig varit i Qatar men väl i Oman.
Angåeende Oman så kan jag bara hålla med en annan skribent här på Flashback vars andemening var ungefär: Dom trevliga invandrarna stannar kvar i sitt eget land.

Första gången du lämnar hotellet är det ungefär som att gå en kväll i Rosengård, Rinkeby eller Gottsunda. Du är jävligt skeptisk till allt och alla.
Sen går det jävligt fort att inse att:
1. Du kommer inte bli rånad. Det finns ett jävligt enkelt skäl till detta. Rånarna har helt enkelt mer pengar än dig.
2. Du/din flickvän kommer inte bli våldtagen. Det är rättstrogna muslimer vi talar om här, dom skulle aldrig komma på tanken att offra typ högerarmen för att stoppa in den i en vit flicka.
3. Du kommer inte bli lurad. Se nr 2 men ersätt "stoppa in" med lura, och "flicka" med turist.

Skämt åsido, befolkningen i Oman är bland de trevligaste och hjälpsamma jag någonsin träffat på, sjukvården är inte i klass med Sveriges, den är 10 gånger bättre. Är du ute efter en avkopplande semester i solen så åk hit, vill du däremot ha fest och saker att göra varje dag - välj ett annat land. Alkoholpolicyn kan ta kål på vilken helgalkis som helst.