2009-11-11, 02:22
Big Boss
Ursprungligen postat av markku81
Eftersom jag nu inom ett år varit i LA, Las Vegas, Phoenix, DFW och Houston så kan jag ju berätta hur jag skulle jämföra.

1 Las Vegas
2 LA
3 Houston
4 DFW
5 Phoneix

Om man inte har bil så kan jag tänka mig att det är jobbigt att åka till nåt av de där ställen förutom Las Vegas där man kan klara sig hyfsat bra utan bil. Jag bodde lite utanför Dallas i Plano och utan bil hade man inte kommit någonstans. Som sagt, Dallas är en ganska tråkig stad, men det är egentligen de flesta städerna, lite beroende på vad man är ute efter. Det finns ingen risk att det inte skulle finnas saker att göra i DFW, men då måste man ha bil. Samma sak nästa i LA, fast där finns det ännu mer att göra, och man kan KANSKE klara slg lite bättre utan bil. Houston är ganska likt Dallas och ganska tråkigt om man letar efter en livlig stadskärna eller liknande. Kennedy Space Center finns ju och ett stort shoppingmall, men sen kanske inte så mycket annat.
Åk till LA, hyr bil, åk sedan runt till San Francisco, Las Vegas och Grand Canyon. Det hinner man på 2 veckor, och då får man nog en semester som man inte snabbt glömmer, tycker jag.


Bodde också i Plano, när bodde du där?