Ursprungligen postat av faffner
Skaffa en temporär kärring/maid som kan massera, mycket billigare, sen med rätt teknik kan du få dom till vad du vill...
Det går som fan i huvudet på maidens, hur hyggliga dom än är, när man frågar om massage (och då har det stått fullständigt klart vad för massage det är fråga om

).
Exempel jag frågar maiden: Vet du nån här som är bra att massera?
Svar: Me good give massage sir, strong hands........ 400 pesos for one hour sir.
Nu när jag sitter här hemma så verkar det ju som struntsummor men man undergår ju nån typ av transforming .....man vill aldrig betala stora överpriser för nåt på resorna.
Det är klart att dom här maidens vet vad turisterna betalar på beacharna för massage och dom tror antagligen att jag skall vara nöjd med ungefär hälften vad "gängse taxan" är.
Med en maiden som man kanske har för längre tid, 1,2,3,4 månader, vill jag inte börja förhandla om priset...tackar bara artigt nej.
Dom här maidens har ju jobbat för mig för ca 50 P i timmen - summan är uträknad på arbetstimmar/månad plus exkluderat att dom ha fått alltid en mindre slutgratifikation (både unga o gamla

)
När jag nu tänker på dom så är det många jäkligt trevliga maidens man haft.
Faffner, du nämnde om "rätt teknik".........det brukar vara pengar

(skojskoj)
Som sagt, det återstår att se hur det är i Phi -
roligt hade varit att veta om nån hade haft praktisk erfarenhet!
Tillägg: Kom just nu att tänka på att man kanske borde fråga maidens kostnaden per månad med massage exempelvis varannan dag? Med det "arbetsavtalet" kommer vi kanske ner till rimlig ersättning.
F_n, det här har aldrig tidigare slagit in i huvudet på mig