2009-11-24, 23:13
r2d2
Ursprungligen postat av sillodill
Förstår. Men du känner att det inte är så stor risk. Eller tänker du bara att du tar den risken helt enkelt?
Får man fråga vad för sorts programmering det är du håller på med och vilket språk?

Tror inte risken är så stor. Man hör mycket skit, men det är för att pressen vill inte skriva om sådant som är bra. På en 'bad story' går det säkert 100 'not so bad'. Sen gäller det att ta seden dit man kommer. Gör man sig omtyckt minskar risken att någon vill en illa. Beter man sig illa får man många ovänner. Sen får man se till att ha kött på benen, läsa på, och ha en duktig och ärlig advokat att anlita om något skulle gå åt fel håll.
T.ex. gjorde DENR (miljö myndigheten) ett utspel här i Santander för några månader sedan. För att få bygga och driva större business krävs ett ECC (Environmental Compliance Certificate). Det har vi. Och de andra resorten här. Men, följer man inte reglerna i detta ECC åker man på 50,000p i böter, per förseelse. Det kom ett brev från DENR att vi hade gjort oss skyldiga till 3 förseelser och skulle hosta upp 150,000p. En av förseelserna var vi faktiskt skyldiga till (hade missat att vi skulle lämna in en status rapport varje kvartal). En var rent skitsnack (dom hävdade att vi inte skickat in bilder på ett anslag vi satt upp, men vi hade ett papper dom signerat att dom var mottagna), och den tredje var tveksam. Det stod att man skulle ha erforderliga tillstånd för farligt avfall med exempel som gift och utbränt kärnbränsle. Det var inte självklart för oss att det också gällde att ha en septiktank
De andra resorten betalade väl i snitt mellan 50 och 100,000 för sina förseelser. DENR har varit jävlig tuffa mot dom. När var advokat traskade in, helt lugnt och presenterade sig som vårt ombud, blev det ett helt annat mottagande. Dom vet att dom är ute på tunn is. Om du visar att du vet din rätt drar dom ofta öronen åt sig. Men, det är samtidigt viktigt att inte agera aggressivt. Bara vänligt men bestämt göra klart att det här skall ske 'by the book'.