Ursprungligen postat av nickname75se
Jag tycker att kranvattnet är drickbart här. Det smakar ju inte fjällbäck förstås men ändå helt ok. Har faktiskt inte hört nån som kör med filter. På jobbet har vi iofs en sån där "guldfiskskål" som fylls på med "finvatten" men det tror jag mest är för att få det serverat kallt.
--------------
Kul med ett livstecken från Leenie också. Hoppas du tar vara på den här tiden med snöslask, svensk hushållsost & jultomtar!
Du glömmer väl inte att smuggla med lite messmör till mig förresten?
God Jul & Gott Nytt!
Haha, vad lustigt att det bara verkar vara vi som kör med sån där filtergrej. Jag kan verkligen rekommendera den dock, med den smakar dricksvattnet som fjällbäck. Tror inte den är så farligt dyr heller. Man har den på diskbänken och den är inte så himla stor. När man väl har den är den ju billig i drift, man byter filter då och då bara. Toppen tycker jag! Jag tyckte det kändes konstigt att ta vatten direkt ur kranen nu när jag kom hem!
Jag ska sätta en tråd på fingret så jag kommer ihåg messmöret Nick!
Ärligt talat tycker jag det är fantastiskt att vara hemma. Jag har saknat den där svenska mysigheten i Australien.