Jag har nu i veckan pratat med Manpower samt gjort deras online samt tec tester.
Allt gick bra, hon på Manpower sa att jag var den ända kandidaten för jobbet då hon hade sollat bort dom andra.
Hon sa att jag skulle prata med IBM nästa vecka då dom skulle ringa mig.
Hon skulle snacka mer ang. att IBM skall ringa på måndag som kommer.
Hur säkert är det att jag får jobbet?
Enligt henne är det garanterat, då som hon sa att hon vet vad IBM behöver för folk.
Det är till support avdelningen i dublin.
Jag kan prata storsätt flytande engelska och jag har breda IT kunskaper.
Jag är nervös för när IBM ringer, vad brukar dom säga?
Det är hundraprocentigt. Har du väl fått till en intervju är du garanterad jobbet, speciellt om du faktiskt kan någonting om datorer.
Om någon därute skulle vara sugen på Irland och vilja veta vad man ska träna på så kommer här några fusktips:
Exempel exempel exempel
Jag fick många frågor som gällde om jag hade fått handskas med några jobbiga kunder under tiden som telefonsupport och hur jag handskades med dom i så fall. Mitt geniala svar "There's two you, the you behind the phone and the you representing the company. I make sure I can tell them apart". Man fick ge exempel på nästan allt dom frågade om.
Hur hanterar du olika saker
Jag fick frågan "Ge ett exempel på när du har fått välja mellan två val och fått lov att göra det valet som du egentligen inte ville göra". Där svarade jag att det här med snitt-tiden per samtal ibland kan bli löjlig. Att man ibland kan bli tvungen att säga åt personen man pratar med att dom får starta om datorn och återkomma om det inte fungerar, även om man vet att problemet kommer kvarstå. Annars kan avdelningschefen bli sur.
"Så du följer alltid order oavsett vad?" slänger den där elaka italienarirländaren ur sig direkt. Om jag blev ställd? Inte då :z "Inte alltid, men ni ville ju ha exempel på en gång där jag faktiskt gjort tvärtemot vad jag själv tycker är rätt"
Fråga gärna mycket
Det här var någonting som jag lade märke till även om jag inte är säker på att det betyder någonting. Dom ville att man skulle ställa frågor väldigt ofta om det var någonting som var oklart, eller om det var nåt man undrade över. Fundera gärna ut några frågor så att du har dom klara, bara nåt så enkelt som "Hur nära inpå jul jobbar man?", "Vad har ni för väder där ungefär?" eller kanske "Är nån av er två som jag pratar med i telefonen singel? Jag är nämligen ute efter en blivande fru. Kraven är dock minst C-kupa och bra matlagningskunskaper. Stämmer det in på nån av er?".
Förklara dina val
Dom gick igenom mitt CV ganska noggrant (även om det kanske inte är det mest imponerande CVt dom läst [?]). Dom frågade om vad mitt jobb på Helpdesk handlade om, varför jag bara jobbat där kortare tider (2 veckor - 1 månad) hela tiden och vad "AB" i Helpdesk Datasupport AB betydde :i
Sen frågade dom varför jag inte läst klart min utbildning, och där var mitt lite halvtaskiga svar "Jag har läst 15 år non-stop sen grundskolan, jag hade helt enkelt inte motivation längre. Jag bestämde mig för att ta en paus och göra någonting nytt istället. Jag kommer dock slutföra skolan någon gång i framtiden"
Undvik att nämna din fetisch för småbarn
Så länge du inte är helt dum i huvudet kommer intervjun inte vara några problem alls. Dom verkar bara vilja se om du är en människa som kan prata i telefon och vara trevlig typ. Bara du undviker att svara helt efterblivet på frågorna så kommer det gå hur bra som helst.
Var inte nervös
Var inte nervös inför det här, det finns verkligen ingen anledning. Precis som jag skrev i ett av dom tidigare inläggen så skrämmer Manpower upp dig så mycket dom bara kan så att man absolut ska plugga in sig på ALLT som har med IBM och göra. När du sen sitter där under intervjun med årtalet som IBMs första VD föddes, vilka komponenter som fanns i den första datorn från IBM och det exakta antalet anställda som IBM har kommer du ända inte ha användning av den informationen. Så skit i att plugga och gör någonting roligt med tiden istället. Jag satt kanske 15 minuter på Wikipedia totalt, och ärligt talat minns jag knappt nåt av det där.
Det IBM vill ha är en normal svensk bara, om du nu ändå vill sticka ut, gör det på rätt sätt. Det smartaste är ju att undvika att chansa, var bara normal så löser det sig.