Ursprungligen postat av returned
Då är det alltså ingen myt om att det finns en "våning" till för vilorum för personalen? Det var något jag undrat länge. Hur ser det ut i dagsläget då? Byggd det fortfarande vilorum för personal och piloter?
Nejdå, någon myt är det inte. Snarare mer regel än undantag på de riktigt stora långdistansplanen. Jag flög jumbon på vinterhalvåren 2007-2009 så mina erfarenheter är relativt "up to date". Det var oerhört skönt att kunna gå upp och lägga sig i 2 timmar och jag sov alltid väldigt bra.
På de andra långdistansplanen, där det inte finns något vilorum, brukar det finnas stolar som man kan fälla ned till halvliggande position. Även om det inte är lika komfortabelt så är det skönt att få koppla av en stund!