Ursprungligen postat av Goodwrench
1. Boråsare överlag är dryga.
2. Bilkörning i Borås är bland det värsta som finns. Speciellt Knallelandsrondellen efter 16.00
3. Allting du skrivit finns även i andra städer, arbetsmarknaden ser likadan ut som i resten av landet.
Torsdagskvällarna på Södra Torget . Jippi, man får se Shirley Clamp o liknande skit gratis!!!
4. Borås är Sveriges mest regniga stad.
5. Mycket brudar. So what? Vad är det för speciellt med dom?
Om du inte kan köra bil i Borås så kan du för fan inte köra bil ordentligt. Jag som inte ens har körkort klarar av Knallelandsrondellen oavsett hur mycket trafik det är. Visst, Boråsare överlag kör dåligt i rondeller men har man bara överseende med det och själv kör korrekt så löser det sig.
Angående torsdagskvällarna så handlar det inte om artisterna utan hur mycket drag det är i centrum. I vilken stad med liknande storlek där halva befolkningen befinner sig i en annan stad sommartid som inte är en traditionell sommarstad hittar du det?
Visst regnar det men det var ett tag sen nu. Kanske återgår till det vanliga igen.
Brudarna är heta!
Utelivet är ganska bra anser jag. Men jag tycker själv att staden är rätt trist men det beror på att jag föredrar större städer.