Ursprungligen postat av Avsiktaren
Därför att vissa av er beter er som ni gör och därför skall sättas på plats.
Sedan kan du och andra stockholmare vara vänliga att sluta kalla Göteborgare för fiskrensare och liknande. Det finns vissa samhällen fem tio mil från Göteborg där man har en omfattande konservindustri men denna syselsätter bara en liten del av befolkningen även där. Det är heller inget fel med att arbeta inom konservindustrin då det är en fin och anrik näring.
Det skulle vara mer meningsfullt att kalla stockholmare för lastbilsmontörer på grund av närheten till Södertälje sett till både andel, antal och närhet.
Hej Avsiktaren. Vad tycker du om tex den här delen av Peter Hjörnes artikel.
"Men det finns en trist baksida av känslan för Göteborg: inskränkt provinsialism och en stark aversion mot Stockholm Jag gillade själv, för längesedan, att sjunga Taubetravestin "Se hur hela Stockholm står i lågor", tills jag insåg att det bara var icke-produktivt, lokalpatriotiskt trams. Göteborgare har inget att vinna på att ständigt kritisera huvudstaden. "Det bästa med Stockholm är tåget till Göteborg" är helt enkelt inte kul. Det tyder bara på mindervärdeskomplex och kommer givetvis inte att leda till framgångar i lobbyingkorridorerna. Det enda som väcker respekt är egna framgångar och goda argument."
Är inte det något för dig att ta till dig?