Ursprungligen postat av davveboy
har du lust och länka till där man ansöker om gratisbiljetter?:'(
Menar du till Letterman late show gör du det här:
http://www.cbs.com/late_night/late_show/tickets/
Du efterfrågade platser värda att besöka i N Y, några fler förslag är Dakota building i upper west side där John Lennon mördades och i parken bredvid (västra Central park) så ligger minnesplatsen Strawberry fields.
Annars så är Ground Zero och Battery park en lämplig promenadväg när man är på väg till Chinatown/Brooklyn bridge, många bra ställen att ta foton på där och från Battery park går färjan över till Frihetsgudinnan och Ellis Island. Sen mellan Empire State Building och The Rockefeller Plaza finns det mesta i kända affärer osv. Och Madison Square Garden kanske är dumt att missa om man än intresserad av idrott och sånt.
FN-byggnaden är ett fult elände och rundturen där är onödig, de har ändå ingen makt. Ta en promenad i Brooklyn istället och insup den äkta New Yorkluften.