Generellt kan man säga om kroater att dom gillar att ta betalt för allt. Ligger på något sätt i nationalkaraktären.
Efter kriget har dessutom nationalismen tagit sig en del otrevliga uttryck. Små barn i baddräkter som ser ut som flaggan, som leker med badbolalr med kroatiska flaggan och torkar sig med badlakan med den kroatiska flaggan osv är minst sagt överdrivet.
Totalt sett är Kroatien ett land som "kommer". Det var före kriget ett populärt resmål, inte minst för svenskar. Nu har turistströmmen vänt men prisnivån är fortfarande för hög för att det ska vara riktigt turistvänligt. Kroaterna lär sig kanske så småningom.
Mat, vatten, natur, klimat..... kanon! Infrasturkturen byggs snabbt ut och man hoppas ju komma med i EU (om det finns kvar).
Så.... som någon uttryckte det.... det är bara att åka dit och utforska på egen hand. Lite äventyr ska det väl ändå vara?