Ursprungligen postat av Speedway
Hej vänner.
Jag har forskat lite på det här med att åka till Asien och valet stod mellan Thailand och Filippinerna. Thailand känns för mycket Svensson så lotten föll på Filippinerna.
Borde jag istället åka till Puerto Princesa eller Busuanga om jag vill ligga på en strand ensam med en kall öl och min pipa?
MVH.
7500:- är ett bra pris, och du kan flyga till Cebu, istället för Manila, för samma pris. Men som redan skrivits, räkna med thypooner och regn. Och om du läser tidigare inlägg, bör du inte "röka pipa"
häll dig till ölen istället. Du är turist i Filippinerna, och om någon ser dig "röka pipa" ser han/hon en chans att tjäna en hacka, på en "dum" turist. Han/hon varskor snuten, och du åker in, du betalar en massa böter, och Han/hon delar summan med snuten. Du blir depoterad.
Så ett gott råd, lämna pipan hemma.