det verkar vettigt att göra rutten tanzania till uganda från dar es salaam till mwanza som ligger söder om lake victoria och därifrån borde det definitivt gå bussar till uganda. men det beror ju på hur mkt tid ni vill vara på resande fot... flyg från dar till kampala eller entebbe är nog inte så farligt dyrt heller,
på det sättet skulle det vara möjligt att resa runt i tanzania 2 veckor, och flyga till uganda och resa runt där resten av tiden. om ni skulle göra det så är mitt tips att åka till ett ställe som heter matema som ligger i södra tanzania, vid en sjö på gränsen till malawi. det är så vackert där att jag får tårar när jag tänker på det, och sjukt romantiskt! sjön är helt glasklar, och omgiven av berg, och det är väldigt privat. när jag kom dit tänkte jag att om jag vetat om det här innan jag åkte till zanzibar hade jag hellre kommit dit... men jag är över 30 och reste själv - zanzibar kan vara jobbigt för ensam vit kvinna (mkt försäljare o strandraggare) men säkert mkt bättre om man är 2 och vill festa lite. anyway, matema är ju fel håll om ni åker buss mot uganda, och det är nog mer spännande, men utifallatt... bussar från dar går från mwenge - bussbolaget scandinavian express har bra rykte (såklart!)
lägg snuset i ryggsäcken, ingen kommer kolla i den. du har med massa solfaktor hoppas jag? också sjukt dyrt och svårt att hitta ibland. ingen fara med fraserna, lita på mig - jag tog en swahilikurs när jag kom tillbaka :-) älskar det där språket.
testa konjagi (tanzanian sprit) - mkt gott med gingerbeer.
safari njema rafiki! (=ha en bra resa kompis!)