Ursprungligen postat av Snubbben
Drar man bara en trovardig snyfthistoria och latsasgrater lite (tro mig det finns ingen som kan ljuga och manipulera som mig) sa borde det val inte vara omojligt? Jag menar, hur gor alla andra som tappat bort sitt pass? Far dom stanna i Kambodja resten av livet?
Den enda risken skulle val isf vara om dom kollar upp mig genom datan, men det tvivlar jag pa att dom gor vid ett litet konsulat i kambodja.
Den storsta risken tror jag ar att springa runt med massa pengar. Ah jag vette fan asso, ju mer jag tanker pa det desto mer funderar jag pa att skita i det. Far hoppas pa att mina andra planer gar vagen.
Fast skulle jag i varsta fall fa skaka galler nan manad (skulle iofs kunna bli lite langre om jag blir fasttagen och inte frivilligt lamnar in mig) sa ar det inte heller hela varlden. Far helt enkelt se det som en erfarenhet.
Skulle uppskatta om du visa var du kollade upp detta?
Att få nytt pass på Svenska konsulatet är en självklarhet, problemet blir att du måste till Kambodjanska imigration för att få ditt nya pass stämplat med rätt visering, annars släpps du inte ut ur landet, och iom att du inte finns i datorsystemet där så lär det bli mycket att förklara, men med lite tur så kanske det går att "köpa" sig fri.