2010-08-01, 21:23
Markk
Ursprungligen postat av Kausti
Vilka konserter är det du ska se? (lite offtopic kanske...)
När det gäller irländska bank holidays så vill dom att vi jobbar då eftersom det är vanliga dagar i Sverige, men när det är röd dag i Sverige (och vanlig dag här) så kan dom tvinga dig att ta ledigt. Låter ganska konstigt om man bara jobbat i Sverige, men det är så det funkar här. Första gången säger dom "du måste ta ledigt på måndag" och du säger "Varför då?". Sen försöker du få en förklaring tills du inser att dom inte kommer ge dig lön även om du kommer in till jobbet Efter det orkar du inte bråka.

Jag ska se Pain (16 aug) och The Cult (6 aug) på Gröna Lund tänkte jag. Har Gröna Kortet den här sommaren (Vet inte varför jag köpte det) och tänkte försöka utnyttja det lite.

Ahaja, låter lite udda kanske. Men jag är van med konstiga arbetsförhållanden (Är IT-konsult för tillfället med timanställning, vilket gör att det blir mycket hopp i jobbandet). Tänkte inte bråka så mycket med dom.

Finns det några softa pubar där nere (Dom får gärna ha veteöl)?