Ursprungligen postat av Urandir
Eftersom du mest sannolikt bara kommer att lära ut muntlig engelska så behöver du inte oroa dig för dina grammatiska problem när du skriver, däremot är det viktigt att du inte gör samma misstag när du pratar. Och att du inte pratar swenglish. Helst ska du ha en amerikansk eller neutral dialekt. Jag åkte dit bara, deltog i en TEFL kurs för att skaffa ett kontaktnät och sen flöt det på därifrån. Finns oändligt med jobb.
Hur gjorde du med visa då? Är du i kina nu, i så fall var? Vad händer om dom upptäcker någon med att jobba utan arbetsvisum?
Ska förmodligen dit i november och jag är skitskrajj för visat. Vi som åker är 19 år och har precis tagit studenten, så Z-visum finns ju inte på kartan efter vad man har hört, men jag vill helst inte jobba olagligt dock har dom andra inga problem med det. Vad göra?