Ursprungligen postat av nickname75se
Hej igen Dolly! Välkommen tillbaka! Trevligt med en liten uppdatering om dina äventyr! Det finns säkert nån kuf som tycker att du slösade bort din resa med att hänga alla 6 veckorna på Bosniska föreningen och utan att lämna Adelaide men det är ju inte min sak att lägga mig i vad du vill ha ut av din drömresa. Det viktigaste är ju att du och din familj är nöjda! Hoppas också att du hade nytta av förhandsinformationen från oss här på forumet.
Det hade iofs varit intressant att höra lite mer om själva Adelaide, inklusive omgivningar, eftersom jag själv funderar på att ta en långweekend där framöver men det kanske finns någon annan vänlig själ som varit där nyligen och kan dela med sig?
Hej Webber,
Det händer relativt ofta att man ser större hajar från de speciella hajspaningshelikoptrar som bevakar Australiens poluläraste stränder, såvisst förekommer det att man delar badvatten, men det är ju inte samma sak som att man hamnat på hajens meny. Dom letar oftast efter nåt annat att sätta tänderna i.
Det brukar väl handla om nån handfull hajattacker i hela Australien per säsong ungefär, typ 5-10 gissar jag spontant, allra oftast utan dödligt resultat. Det var visst nån som dog utanför Perth alldeles nyligen. Å andra sidan är det många gånger fler som dör av exvis bi-stick och andra ännu märkligare orsaker men det handlar förstås om dramaturgin. Det låter mycket värre än vad det är och tar mycket plats i media eftersom det säljer lösnummer. Det är i af inget som bekymrar mig eller direkt påverkar mina badrutiner. Skulle vilja påstå att de flesta icke-turister har en någorlunda liknande inställning.
Simma lugnt!
mvh/nickname
haha nä men fy jag var bara på bosniska föreningen en gång aldrig mer, tycker inte jag slösade bort något hade det jo väldigt kul, jagåkte jo mest för familjens skull. Vad är du ute efter att veta är det något speciellt? Det som jag tyckte om var att det fanns väldigt många stränder att välja bland rikemansställen, fattiga, medelklass o.sv.