Ursprungligen postat av digerdoden
Jag fick mitt WHV beviljat för några dagar sedan.
I exemplet för hur man fyller i sitt namn stod det typ att om man hette Anna Maria Sofia Andersson skulle man skriva Anna Maria Andersson, alltså lämna bort sitt tredje namn så att säga. Detta gjorde jag, men det tredje namnet står ju i mitt pass, och nu blir jag nojig då alla i denna tråd är nojiga! I min e-ticket står det också bara Anna Maria Andersson. Är det något jag borde informera Australien om?
Min andra fråga är hur jag gör när jag väl kommer till Australien. Alltså jag fick ju ett kontrollnummer, är det det jag ska ha med mig och visa upp för immigrationen eller kommer jag få ett papper att visa upp? Eller kan det vara så att jag rent av redan finns i deras system och bara kan glida genom kontrollen direkt vid ankomst?
Guida mig genom denna visumdjungel!
Jag har tre förnamn och minns tyvärr inte hur jag gjorde. Jag brukar fylla i alla tre så jag tror att jag gjorde det, men två av mina namn är långa så jag tror inte att alla tre fick plats komplett ändå. Det brukar inte vara något problem. Till och med på mitt körkort härnere så får inte alla mina namn plats så jag för heta typ "Pia Leenie Gudrunsd (här är mitt "riktiga namn" Gudrunsdotter) Andersson", men det är ok.
Visat är lagrat elektroniskt på ditt passnummer. Jag tog med mig mitt kontrollnummer för säkerhets skull men behövde aldrig visa det. Allt finns i deras elektroniska system.