Jag reste i Sydafrika/Mozambique nu i somras. Jag rörde mig dock ändast vi norra delarna av sydafrika pga att det helt enkelt var varmare där. Jag förstod att hajdykningen sker främst vid EasternCape vilket är sydöstra delen av SA. Hajdykningen är också vad jag förstått ganska dyrt så var färdig på att betala långt över 1000kr.Valsäsongen är från maj - september.
Hur länge ska du vara där nere? Allt under 2 veckor tycker jag att du borde skjuta upp resan tills du har mera tid pga att det finns så jävla mycket att se där nere. Då du kommer att villa fara till södra sydafrika för att dyka med hajar, ska du definitivt flyga hela vägen ner till Cape Town (Det tar ca 25h att köra bil från Johannesburg till Capetown). Om ni är 2 eller fler och har min. 1 månad på er så föreslår jag att ni t.ex. hyr bil från Capetown och kör upp längs med Gardenroute hela vägen via Drakensburg till Durban och fortsätter därifrån till Krugerpark/St Lucia eller någon mindre privat lodge. Ett betydligt billigare alternativ är också ett bussnätverk ("bazbus" el nåt liknande) som går längs med hela östra kusten, som torde ganska behändig med månadskort osv.
Gardenroute är vad jag hört så jävla vackert att det är värt att ändast köra längs med, om int annat. Om ni gillar vin så finns det kopiösa mängder av vingårdar i området. Om man känner på sig att de är jobbigt att köra runt i vingårdar då man hinner bli packad efter en stund så går det också att hyra cykel och cykla sig fram i området.
Sedan finns det längs med hela östra kusten en jävla massa surf/hippie orter där man kan leva billigt, surfa eller bara ta det lugnt.
Drakensberg är en bergskedja söder om Durban som är värd att fara till. Det finns jävla bra hikeande där och om ni är lata så kan ni ta o köra med bilen upp till Lesotho och se på vyerna på vägen.
Durban är en ganska cool stad med bra nattliv.
Krugerpark är bra om man har egen bil och vill bekvämt se på hela Big Five. Själv tycker jag de är tråkigt att köra på asfalterade vägar och se på djuren genom fönstret på buss eller bil. Privata Lodgar brukar vara mindre "bekväma" med sandvägar och det känns mera som om man vore inne i bushen. Som någon sade här, så är Krugerpark väll lika stort som Israel så det kan hända att jag generaliserar lite..
Ta ändå int och planera allt för mycket innan du far, man brukar få reda på de bästa ställen där medan man reser och inte här från norden.
Hoppas det hjälpte.