Ursprungligen postat av Lipolytic
När jag tecknade min hemförsäkring fick jag ett reseförsäkringsdokument att ha med mig vid resor. Så även om du inte måste ha med dig detta enligt deras lag kan det ju vara bra ändå om något mot förmodan händer. Så jobbigt är det ju inte att ta med ett papper.
Har svårt att föreställa mig ett scenario där detta skulle vara nödvändigt.. Tappar du bort din kamera och vill få ut en ny på försäkringen så är det ju inte direkt så att man bara viftar med ett försäkringsdokument i kamerabutiken för att få ut en ny.
Vad beträffar sjukhuskostnader så är det väldigt svårt att tänka sig en situation där det skulle behövas. Eftersom svenskar har tillgång till gratis akutsjukvård i australien så verkar det ju vara rätt meningslöst att gå runt med ett försäkringspapper för den skull.
Förresten så kan ni ju vara rätt säkra på att om ni skulle få för er att skicka in ett kvitto på en sjukhusräkning till ert svenska försäkringsbolag så skulle ni genast få till svar att det inte blir några pengar. Så fungerar det ju nämligen med försäkringar: om man tar ut två försäkringar på samma objekt och något händer, så får man ju inte dubbel utbetalning.
Av denna anledning är sjukförsäkring för en svensk som reser till Australien lika meningslös som en sjukförsäkring för en svensk som åker på semester till Gotland.