Ursprungligen postat av Mula
En liten flygfråga jag har funderat på när man sitter i stolen. Är det någon hastighetsbegränsning på taxibanor och i övrigt på marken? När man är på väg ut till startbanan så puttrar en del fram så långsamt så man nästan skulle kunna kliva av i farten, följt av ett långt stopp innan takeoff. I andra fall undrar man om de stulit kärran. Det är fullt pådrag (nåja, nästan) på taxibanan, en 180-graders sväng så man nästan åker ur stolen, och sen en rullande start direkt man kommer ut på rullbanan. Hur gör ni piloter, "buskör" ni på marken?

Sen beror det ju även på trafikbilden på större flygplatser, även piloter har ju ögon och om de fått instruktioner om att gå bakom nån annan eller så anpassar man självklart farten efter det. Även om det är kö är finns det ingen anledning att skynda sig i att ställa sig i den om man redan "har" sin plats.
En annan sak som kan köra att piloter buskör eller kryper är slottider, vilket betyder att flighten får en tid då man ska vara redo och ute vid banbörjan på, dvs skyndar sig för att passa tiden eller kryper för man är tidig på den. Om man missar denna tid kan man i värsta fall bli flera timmar försenad.
Att tillägga är också att det är stor skillnad i taxningshastighet på olika bolag och ibland hur vana de är att hitta på flygplatsen.