2010-12-14, 18:24
willhelmut
Ursprungligen postat av r2d2
Men hjälp. Skall ni inte på semester?
Räkna med att det tar en hel dag att resa mellan varje ställe ni skall till.
Då reser ni 6 dagar.
Skippa minst 4 av resemålen och ta det lite lugnt.
Om ni gillar Filippinerna kommer ni ju tillbaka och kan ta de andra vid senare tillfälle. Om ni inte gillar det är risken stor att det beror på det oförutsägbara, vilket gör det mycket frustrerande att ha ett så späckat schema som ni har.
Ta Coron och El Nido, som ligger i samma del av Filippinerna. Ta antingen Boracay eller Panglao. Finns ingen anledning att ta båda, om ni inte reser som Japaner och bara är ute efter att ta en bild för att kunna säga att ni varit där.
Om ni vill och orkar, ta en plats till. Om ni är i Panglao, ligger Malapascua rätt ok till med ett mellanstop i Cebu. Om ni är i Boracay kan ni ju flyga Caticlan - Clark och ta Subic.
Men, försöker ni hinna med allt kommer ni att bli besvikna.



Förstår vad du menar och saken är den att två av oss har rest väldigt mycket, vilket har resulterat i att vi kollat upp så många olika platser att besöka. Men vi kommer nog göra som du sagt, ta en 4-5 platser att besöka, så att det blir mer av en semester!

faffner

Är det inte väldigt bra vrakdykning i Subic Bay?
Främst därför vi tänkte åka dit men om det inte stämmer skippar vi nog det helt också...
Med öde menade jag snarare ett lungt ställe som är ganska tomt på turister..

P.S tack för era svar, hoppas på fler svar angående de platser vi tänkt åka till, så att vi bättre vet vad vi borde besöka!