Ursprungligen postat av sleev
Tycker personligen att 6000 i månaden är liite lite att leva på, du måste ju också ha en buffer för sjukvård och läkar besök.
Du kan överleva på 6kkr men det blir tufft att leva på den summan.
Bara som ett exempel skulle gissa på att din visa kostnad per månad ligger på ca 700 SEK, du får 21 dagar när du landar sedan söker du 39 dagar sedan får du två månader i taget.
Du kan förlänga ditt visa upp till ett år sedan måste du göra en Visa run, kostar 120-160 usd tur och retur till valfritt grannland. Du kan också få permanent uppehålls tillstånd om du startar ett företag som anställer 10 personer, eller om du är gift med en fillipina.
TS säger att han lever som en kung på mindre pengar men antar att mycket ändrats på 4 år! Vad skulle du säga att jag behöver i månaden för att leva bra? Kan ju alltid spara innan jag åker eller sälja min samling frimärken