Ursprungligen postat av Bjurra
Ber om ursäkt om frågan redan ställts men hur tät dimma kan det ligga innan flygplatsen stänger för start och landning?
Jag frågar med anledning av Linate och Smolensk.
Läs några inlägg längre bak, det diskuterades för bara ett par sidor sedan. Men i korthet kan man flyga som vanligt på de flesta flygplatser ner till 550 m siktsträcka. Är sikten sämre än så beror det på inflygningshjälpmedlen (ILS). I Sverige är det bara Arlanda som har den bästa utrustningen (ILS Cat IIIb), och då bara på de två nord-sydliga banorna (01/19).
Linate berodde på att flygledartornet inte ledde planen korrekt med hänsyn till att markradarn inte fungerade. Det var alltså minst tre faktorer (trasig radar, misstag från flygledningen och dålig sikt) som ledde till olyckan.
Smolensk berodde troligen på att piloterna pressades eller på något annat sätt påverkades att försöka landa trots att sikten var för dålig. Enligt uppgift i tidningarna idag var polska flygvapenchefen alkoholpåverkad medan han befann sig i cockpit och det är fullt möjligt att piloterna inte hade full uppmärksamhet på flygningen, bland annat ska terrängvarningssystemet ("Pull up, pull up, terrain") ha hörts på inspelningarna innan kraschen.