Ursprungligen postat av Evil Ed
Har varit i Turkiet fem gånger, den senaste för två år sedan.
Taxi kostade för mig runt 20-30 kronor att åka, det är billigt för mig, Dolmus kostar väl under tian ungefär. Dolmus finns i många länder, den billigaste jag åkt var i Tunisien, kostade ett par spänn.
Att pruta upp till 90 procent är säkerligen omöjligt för de som saknar förmåga att pruta. Jag prutade säkerligen 5-10 varor ned till 10 procent av priset, du får inget leende när du går därifrån men de ropar å andra sidan aldrig in dig mer i butiken heller.
Att pruta handlar om så mycket mer än att bara sänka priset, man kan ju passa på att dricka gratis te och förlämpa varandra på ett kamratligt vis.
Har aldrig köpt något av en gatuförsäljare för max 50 procent av vad han sagt från början, får man ner det mindre så kan man ändå tigga till sig en extra vara som kryddar affären.
Försäljarna är mycket medvetna om priserna, vissa ber en dra åt helvete direkt när man går ut för hårt men då alla nästan saluför samma varor så blir det inga problem, man köper av nästa gubbe.
I princip så kan du pruta på varje butik i Sverige också, du betalar ju ändå alltid så att de gör en vinst.
Vad jag förstått är Turkiet ett av de dyraste länderna där dolmus används. Var i norra afrika för ett drygt halvår sedan och där kostade det, precis som du säger, någon enstaka krona i svensk valuta.
Jag håller med, 20-30kr för en taxitur är äckligt billigt. Däremot åkte jag bara taxi på nätterna då speciell natttaxa tillämpades. Jag fick pröjsa 30 euro för en utflykt på 25km och då var det ändå ett uppgjort pris. (Nej, jag blev inte blåst. Det var efter taxibolagens bestämmelser, som iof blåste mig.)
Jag tror fortfarande inte på att man kan pruta upp till 90%.