Min kära mamma har just flyttat till Linköping, själv bor jag 20 mil bort och ska imorgon (torsdag) hälsa på för första gången. Sedan ska jag även upp nästa helg då jag tar med min dotter på 3 år. Jag och mamma har grymt bra kontakt, hon är bara 38 och jag 21 så tänkte köra hela racet imorgon. Shopping, sevärdigheter och fika under eftermiddagen och mot kvällen ut och äta.
Men, hon har aldrig hunnit utforska staden och jag har aldrig vart där. Tipps på shopping hittade jag under en annan tråd, men vi vill ju verkligen
se staden, detta under 24h då jag åker vidare sedan. Tidigare har jag provat diverse resesidor för att hitta idéer, men de har jag blivit ganska besviken på. Vi behöver helt enkelt hjälp att veta vart vi ska gå för att få en riktig upplevelse ( bla "slottet" var tydligen en stor besvikelse enligt mamma).
Även till nästa helg, vad gör man när man har en liten med sig? Jag trivs inget vidare med hennes nya familj, så har helt enkelt ingen lust att sitta i en lägenhet med dessa en hel helg.
Tack på förhand
/Lillalite