Ursprungligen postat av eseses
nu i skrivande stund så tänkte jag också om något skulle flyga in i motorn och den skulle börja brinna är det inte väldigt farligt för de som sitter precis brevid motorena? ( motorn satt i stjärten på planet intil flygplans kroppen).
Det kan naturligtvis hända att en motor förstörs katastrofalt om något föremål eller en större fågel sugs in, men motorgondolen är sannolikt konstruerad för att så långt som möjligt hindra att delar slungas ut just för att dessa inte ska penetrera kabinen.
Ursprungligen postat av eseses
Har man flytvästar på flyg som inte går över vatten?
Ja, naturligtvis, eftersom samma plan ska kunna användas så flexibelt som möjligt och "vatten" kan innebära en mindre sjö eller varför inte hudsonfloden (ett tillfälle då passagerarna haft glädje av flytvästarna)..
Ursprungligen postat av eseses
Såg en inflygning på kvällen till LAX på youtube, som är borttagen nu, satt och försökte hitta landningsbanan som de skulle landa på men såg inte den för än den var väldigt nära, vad kollar ni piloter efter när ni letar söker efter landingsbanan med blicken.
Alla gatlyktor var ju tända så det fanns massa raksträckor som var jag tyckte kunde vara landings banor fast som var vägar.
Man flyger nästan alltid på instrument nästan hela vägen ner (om du läst tråden har du även läst om ILS). Om du dessutom tittar på några av de filmer som finns så ser du att inflygningsljusen har ett mycket specifikt mönster. ksv eller någon annan pilot kan säkert svara men spontant känns det som om det inte lär vara något större problem att urskilja ljusen och separera från annat "skräp", särskilt när ILS:en guidat en större delen av vägen.
Ursprungligen postat av eseses
Vem stänger dörren till planet innan det lyft?
Kabinpersonalen.