Ursprungligen postat av Customizer
Där kanske vi har förklaringen på ditt resonemang
Kan upplysa om att använda droger som utlänning i Filippinerna är ett BIG NO-NO om du inte vill bli utsatt för utpressning modell större.
Eftersom du är utlänning är du med automatik miljonär i Filippinerna och kan, enligt deras sätt att se på saken, betala hur mycket som helst för att slippa undan.
Att du i verkligheten är fattig som en kyrkråtta kommer ingen att tro på.
Lycka till

Bara för att jag föredrar en fredags-spliff istället för att dricka någon gång ibland betyder det inte att jag är en idiot. Ifall jag hade bestämt mig för att bo på en öde ö så är det bara självfallet att det kommer växa en eller två cannabisplantor en bit in i djungeln, men aldrig att jag hade beblandat mig med olagliga droger ifall jag valt att leva bland folket i städerna/byarna. Speciellt inte som utlänning som du säger.