Ursprungligen postat av AussieSwede
Jag såg bara en snutt från när dom var på Busselton Jetty och Busselton är en kanonfin plats! Margret River i sig är väldigt fint men jag skulle nog rekommendera att ta en extra dag eller två för att stanna på vägen, med den nya motorvägen tar det bara 3h till Margs (vilket räknas som 'runt hörnet' här i WA). Stanna en natt i Dunsborough and Busselton på vägen, finns fina och billiga campingplatser, 20 min från Margs ligger Yallingup vilket också är kanonfint, för ett par månader sen såg jag en gigantisk humpback whale når jag stod på stranden, det var helt j**la sjukt och jag höll på att kissa på mig av excitement. . finns också en trevlig pub i Yallingup.
Caves road från Yanchep till Margs är fin, ska finnas coola grottor på vägen som inte jag har besökt än. Marget River i sig är väldigt charmigt och hippie aktigt, mycket 'surfer dudes', jag förstår inte charmen med surfing men jag tror Margs surfing räknas som världklass. Boka en busstour eller ha en som kör runt till alla vingårdar - finns hur mycket som helst allt inom ca 30min bilfärd, inte bara vin utan också 'handcrafts', ost. choklad etc. jag har inte varit på alltför många men kan rekommendera, Leeuwin Estate och Xanadu, bara att köra runt och prova olika. Margs kan också ha ett bra nattliv,speciellt när det händer något speciellt i stan, finns ett par mysiga pubar och massvis av cafe'er och restauranger.
Sist men inte minst - missa inte Eagle Bay som ligger ett par km från Margs, helt otrolig strand med kristallklart vatten och nästan tom på folk, en av den finaste stranden jag någonsin sett! Ett sista tips, jag har aldrig varit nere under vintern men kan tänka mig att det är ganska dött och kallt, under våren, sommaren och hösten är det perfekt, normalt lite svalare än i Perth också under sommaren.
Tack for utforlig rapport!
@Zingho, blev det nagon flytt till PM? Sag pa nyheterna att det var minusgrader (-0.3) i C-town alla redan.