Ursprungligen postat av Warg
Har bara varit på tågstationen och sett staden utifrån men bildade mig en uppfattning från bara det. Dessutom mötte jag andra tågluffare som sa "Worst city ever, loose dogs, destroyed buildings, very poor". Staden är Sofia.
Paris är dessutom en förfärlig stad. Luktar som i Indien på vissa ställen. Slitet som fan, smutsigt. Mer asylsökande än fransmän. Det är ju i och för sig nästan något positivt då fransmännen är otrevliga och inte pratar engelska. Så ska man sammanfatta Paris; Multikulturell sörja i slitet skick med ett stycke eiffeltorn.
Har du varit i Paris länge? Eftersom du kan uttala dig så kategoriskt om hur det är där. Märkligt att det finns så många som älskar Paris och att många filmer utspelar sig i Pais. Nu senast Midnight in Paris (Woody Allen).
Sofia har ett bra uteliv skulle jag säga: bra klubbar och restauranger. Men det är klart man kanske ska lita på ett gäng backpackers som har tillbringat sin tid på hostel och centralstation.