2011-08-04, 19:42
senkomdu
Ursprungligen postat av Cherrykill
Det intressanta är ju varför de inte inför en teknik som möjliggör ett dylikt biljettköp ombord? Det kan ju inte vara så svårt, automaterna på perrongen där man placerar kortet är ju inte särskilt stora och borde gå att installera även på tågen. Det skulle väl underlätta en hel del, både för resenärer och personal ombord.

Skulle tro att det inte finsn då det är en aning mer avancerade saker som krävs för att maskinen skall "känna av" att nu är vi på Bålsta station och inte Stockholm station eller liknande. De stationära varianterna är ju just det... stationära.

Sen tycker jag väl att en portabel sådan borde gå att fixa för tågvärdarna, har flera gånger vart med om att läsarna inte fungerar och därför fått betala på tåget istället. (Då tillkommer 100kr på reskostnaden typ).

Men i den verklighet vi har så finns endast stationära, då ska man betala i dem om alls möjligt. Annars ska man inte åka alls eller betala på tåget. Rätt ska vara rätt.