Ursprungligen postat av faffner
Din tanke är rätt men verklighetern annorlunda.
När jag kom hit fick jag genom en kompis se ett projekt som gått åt helvete.......
Tomter hade styckats av, visningshus hade byggds och allt var klart så massor av "vitingar" kom med sina pengar och köpte tomter för att bygga............. sen kom smällen.
Till vilken barangay hörde marken som tomterna låg på, när jag var nere på stället i subic förra månaden hade fortfarande inget byggts på tomterna och investerarnas pengar var låsta.
Det har skrivits hyllmeter med böcker om scams med mark, hus och byggnationer. Ska man ge sig in på något sådant får man vara jäääääääääävligt påläst och streetsmart.
Jodu, man får vara på sin vakt. Skulle givetvis aldrig investera i någon "okänd" byggherres projekt. Detta är ett av SM's projekt, och då känns det givetvis mycket bättre. Under de fyra höghusen kommer bl.a. en SM Hypermarket att ligga vilket givetvis också höjer värdet på sikt. Jag ser detta växa fram från vardagsrummet där jag bor nu, och det har onekligen hänt en hel del sedan jag kom hit (vilket var 11 månader sedan). Mao, jag känner mig tämligen säker på att det verkligen blir av, men man vet ju aldrig med detta land...det är något som är säkert. Här är länken till projektet jag fastnat för:
http://smresidences.com/smresidences/?p=1451
A-byggnaden är redan färdigsåld, 3/4 av B är i hamn och ca. halva C. Sista byggnaden, D, har de inte börjat sälja ännu. Den blir klart sist, kanske slutet av 2014.