Ursprungligen postat av S_o_N
Viktigt att veta om alla dessa söderhavsöar, maldiverna och liknande ögrupper är att det lätt blir vääääldigt långtråkigt så att vara borta i 2-3v är inte att rekommendera. Man är rätt trött på stranden redan efter 1v.
Isåfall är det nästan bättre att kombinera resan med något fastland, t.ex. kombinera Zanzibar med safari i Tanzania eller Kenya.
Beror ju på hur man är som person, jag älskar att snorkla, dyka, simma och bara läsa en bok på stranden
Dock rekommenderar jag att man stannar på samma ställe max en vecka. På Seychellerna kan man välja att byta öar, i Söderhavet likaså. Maldiverna byter man antingen resort eller kombinerar med en vecka på Maldiverna. En veckas sightseeing/safari på Sri Lanka kombinerat med Maldiverna är så nära perfekt som man kommer.