Ursprungligen postat av FreddeCM
Var i Port El förra året. Det är lite av en överklass-stad i Tunisien. Om man tar tuk tuk till Sousse får man se allt annat än rikedom. Minns när man såg 30-40 kids dela på en liten 14" tjocktv utomhus på en bensinmack.
Kommer aldrig åka tillbaka. En stor sopstation. Bara massa säljare överallt, till och med på hotellet. Dom går runt och tjatar när man till och med ligger och solar. När vi skulle checka in första natten så höll vi på att bli lurade av personalen. "Special price, only, ONLY for you my very best friend, big roooom, veryy big room small prices". Och att besöka medinan råder jag er till att inte göra om ni har tjejen med er. 5km smal gång med affärer som säljer skit. Luktar sopor överallt. Vi frågade en local hur det var på medinan och fick svaret "paradise for a woman"
Väl första metern i de trånga gångarna så blev vi stoppade av en kraftig man som ställer sig framför oss och pekar mot hans lilla klockhandel. Han blev hotfull och vägrade släppa förbi oss om vi inte köpte något. Han ville dessutom köpa tjejen genom att erbjuda mig klockor och armband.
Det enda som var positivt med Port El och Tunisien var restaurangerna vid hamnen. En del hade riktigt fin mat samt en riktigt skön kommunist taxichaufför. Skickade dessutom semesterkort som kom till Sverige 8månader senare

Medinan i sousse är överjävlig. De skriker fuck you och hotar och knuffar dig om du inte handlar. I Sousse ska man handla på bakgatorna!