2011-09-09, 22:27
Ursprungligen postat av krullo
Öl för 2 euro. Drinkar för 2.50. Är det dyrt på ett förhäng? Nej.
Vi gick i princip på ställen dit våra estländska vänner ville gå.
Bryr mig inte ett dugg vart det är om man har kul, Patarei var ingen Stureplansklubb direkt, men som sagt det rör mig inte i ryggen om det är där alla vill hänga.

Hur långt menar du att det var till dessa ställen? Den lilla koll vi gjorde visade att vi skulle behövt åka taxi vilket inte alls hade resulterat i att det blivit "billigare".

Öl för 2 euro och och drinkar för aningens mer är naturligtvis helt OK. Dina vänner ledde dit till bra ställen, helt klart.

Men just inne i "smeten" är det vanligare att en halvliter Saku Originaal kostar ytterligare en euro och en Saku Kuld kostar 3.5 - 4 euro på de billigare ställena. Uppåt finns det knappt någon gräns, om man hamnar oturligt.

De ställen "lite utanför smeten" jag syftade på behöver man knappast åka taxi till. Till exempel klubbarna längs Roosikrantsi strax mittemot Frihetstorget. Öl/drinkpriserna där är i paritet med de du nämnde.

Men visst är det mysigt att utforska och uppleva Tallinn? Inte bara "by night" utan även genom att köpa åk-biljetter och bara ta första bästa spårvagn eller buss/trådbuss och komma iväg lite utanför cityområdet, förutsatt att man tar någon/några hotellnätter och inte är begränsad till den korta tiden iland vid kryssningar.

Varje gång jag är klar med ett besök i staden vill jag genast tillbaka.