2011-09-25, 19:23
Ursprungligen postat av anooonym
Definiera bra på engelska?
Jämför jag med alla kineser jag träffat är t.ex. jag väldigt bra. Men på individuell nivå är min engelska på sin höjd "bra", knackig (inte flytande), kan inte alla grammatiska regler och uttalet kan vara lite dåligt.

Så är det frågan om att vara bra jämfört med de man lär ut till, eller vara bra så som i att prata som native english people?



Skulle du helst vilja lära dig engelska av en person som har dåligt uttal, talar knackig engelska och på sin höjd är "bra" eller skulle du vilja lära dig engelska av en person som faktiskt kan språket så pass bra att han/hon kan dela med sig av den kunskapen?

Beror även på vilka åldrar som du kommer få undervisa men de jag känner här som undervisar engelska är "native english people" och jag är ganska säker på att det är det som skolorna är ute efter eller iaf att du kan tala så pass bra engelska .