2011-10-07, 21:28
MyPlanB
Ursprungligen postat av MilkywayBob
En kort instickare. Jag reser en hel del, just nu bor jag i Israel. Jag ringer min gamla mormor en till två gånger i veckan och jag pratar med min mor oftare än så. Jag älskar de stunderna och de blir otroligt glada när jag ringer och delar med mig. Så gör det.

Luckylucas har rätt i vad han säger om USA. Själv har jag ett green card, men tidigare var det J1 som gällde för min far (var för ung för att jobba).

I både Australien och NZ är det mycket lätt att få visum. Speciellt Australien där man får ett sex månaders arbetsvisum utan problem om man är svensk.


Har tyvärr en stor bunt döda släktingar och ingen vidare nära kontakt med familjen. Är inte den typen som gillar att prata med folk jag inte känner mig trygg med, familjen är inte några jag känner mig vidare trygg med.

Jag ska kolla upp mina möjligheter för J1, hur fungerar green card? Är det permanent arbetstillstånd?

Känner ingen i nära Australien eller NZ så det är inte mitt första resmål i alla fall, ska dock kolla upp hur det är med boende i NZ, gillar starkt landet.