2011-10-12, 15:20
Atteka
Ursprungligen postat av Micke.k.
Hej!

Skrev tidigare i tråden ang VISA. Jag betalade 45K för ett arbetsvisa sen slipper jag allt strul under ett år. Att jag gjorde så beror på att jag varit här nere i 13 månader nu utan att lämna och visa runs är svårare nu så det räcker inte att dra till HK över en helg eller liknande.

Ni har 21 dagar eller något när ni reser in, sen kan ni gå på turistvisa under ett år. Stannar ni här längre än så utan att åka ut så kan ni lösa det då. Ni kommer ha betydligt värre / viktigare grejer att hantera än ert visa när ni kommer hit Sannolikt kommer ni inte stanna här ett år ändå utan att åka hem.

Som flera skrivit innan så går ALLT att lösa på plats. Filippinerna är fruktansvärt korrupt och ALLT är till salu. Att köra den Svenska stilen här nere med att ta reda på allt innan man gör något och kontrollera funkar inte. Ni kommer att bli galna om ni ens försöker. Packa väskan, åk hit och slappna av så löser det sig :thumbsup:

Börjar fylla upp med Svenskar i Cebu. 6 stycken av oss var ute i går och härjade runt! Finns plats för fler

Mvh, Micke


Tja ba

vad ger ditt arbetsvisa för fler fördelar än att slippa gå till imigration varannan månad och betala 4000php? eftersom 4000 x 6 mån är bara 24 000php och du betala det dubbla! jag bor 300m från imigration så det är inga större problem att gå dit 30 min varannan månad.

Jag stannade först 14 mån körde en visa run till HK i mars, har inga planer på att lämna förren i april, maj nästa år och då för lite semester på Bali 1-2 mån så det blir ju inte riktig en visa run men nästan.

På turist visa får man ju stanna 16 mån och upp till 24 mån om man ansöker om detta, går tydligen att ansöka om ännu längre men det har jag aldrig hört någon som gjort.

Foreigners holding temporary visitors visa pursuant to Philippine Immigration Act of 1940 and aliens admitted under E.O. 408 may extend their stay in the Philippines every 2 months for a total stay of 16 months. Extension of stay after16 months, up to 24 months need the approval of the Chief of the Immigration Regulation Division. Extension of stay after 24 months need the approval of the Commissioner. (MCL Memorandum dated 31 July 2007)