2011-10-20, 06:52
earsen
Ursprungligen postat av billinge1992
Hejsan kära Flashbackare, har en liten fråga angående resmål.

Jag är en liten sucker för Asien men är helt klart öppen för förslag.

Jag har tänkt att åka 3-4 veckor, vart spelar inte mega stor roll bara det är varmt och soligt

Fina stränder etc, ifall det är mycket partyliv är inget som är extremt viktigt. Jag åker för att komma bort och slappna av.

Det som är ett plus är ifall det finns någon relativt fin dykning.

Något som är viktigt för mig är att det är billigt dit jag reser, billigt att leva helt enkelt.

Jag är så pengafixerad att jag gillar inte att spendera mer pengar än vad jag absolut behöver, det är inte att jag lider av extrem pengabrist heller, utan gillar bara att det är billigt dit jag åker.

Det finns ett ställe jag absolut inte tänker åka till och detta är Thailand, det är av personliga skäl att jag aldrig åker till det stället igen i hela mitt liv.

Överraska mig med resmål. Tack på förhand!

MVH


Hej! Jag rekommenderar dig att åka till Dahab på Sinaihalvön. Prisvärt, mycket fin dykning/snorkling. Finns goda möjlighter till vindsurfing. Du kan därifrån göra en utflykt till Mount Sinai, vandra uppför berget under natten och på morgonen beskåda en fantastisk soluppgång ; bedårande vackert och värmande. Det är också enkelt att sticka över till Israel eller Jordaninen.

Går att få tag på riktigt billiga flyg till Egpten och Israel...