2011-10-28, 13:53
Tack för ni delar med er av infon. Jag har som sagt aldrig hört talas om det här flygbolaget innan och även om jag inte är speciellt berest så har man ju ändå hört talas om de flesta tidigare.
Lufthansa känner jag givetvis till, Tomas Cook har jag hört namnet på tidigare.

Så detta är alltså ett fullgott alternativ till SAS, KLM och alla de etablerade flygbolagen? Är de nya i Europa eller någonting eller varför har jag inte hört talas om dem? Dum fråga kanske men om man kan väl inte påstå att Condor är ett känt flygbolag?
Eller?

De har ju en jävla massa linjer till världens alla hörn.

Angående flygbagages och att det blivit missat. Kan nog sätta en tumme på att det hänt varje flygbolag någon gång. Men visst, sjukt jobbigt att råka ut för.

Säkerhet är det jag sätter först när jag väljer flygbolag då jag inte är speciellt glad i att sätta mitt liv i händerna på en maskin långt upp i luften. Men även att bolaget är service-minded är ett stort plus.