2011-11-14, 17:31
Westerner
Ursprungligen postat av mobboffer
Hur vet du detta?

Är du lärare? Socionom? Polis? Har egna barn? Bor i Malmö?

Eller är du 12 år själv? Bara undrar.

Jaha attention-spannet var inte på topp idag. Ja tragiskt för dig ditt lilla offer! Gå och gnäll någon annanstans om du inte kan stå upp för dig själv din lilla mus!

Flytta om det inte passar. Sen kan du hålla dig härifrån. Skönt.


Du hånar en hel generation unga malmöbor som har varit tvungna att växa upp under förhållanden som hade varit både otänkbara och oacceptabla för ett par decennier sedan.

Det går inte att bygga friska samhällen på en sådan ohållbar grund. En halv generation unga malmöbor är mer eller mindre förstörd och vi försöker synliggöra problemet för ignoranta typer som sitter i sina små bubblor och tror att vi antingen överdriver eller att dessa problem aldrig kommer att påverka dem själva.

Varför anser du att etniska svenskar ska flytta från sina hemort för att ge plats åt ensamkommande somalier och afghaner som överfaller och trakasserar urbefolkningen?