Ursprungligen postat av JAQ
Jag såg detsamma och tänkte direkt "varför i hela världen skulle någon betala något för att åka dit?"
Jag är jätteintresserad av andra kulturer och spännande ställen, men att på något sätt gynna eller uppmuntra regimen i Nordkorea skulle aldrig falla mig in. Att turister används som en fjäder i hatten för att försöka visa hur bra Nordkorea är väl allmänt känt, och jag skulle inte vilja vara en del av det.
Det finns för tillfället få människor som jag tycker, utan att ha träffat, så illa om som Kim Jong Il och hans regim.
Är detta någon gång med i din tankegång? Känns det helt okej för er att åka dit? Alla måste väl ändå vara överens om att Kim har rövknullat det nordkoreanska folket mer än någon annan ledare kör sitt folk för tillfället? Tigger man pengar av Zimbabwe har man misslyckats, om man samtidigt som politiker själv lever i överflöd så bör man bekämpas enligt mig.
Det rör mig inte i ryggen, men så delar jag heller inte din syn på det koreanska ledarskapet. Men även om jag gjorde det så skulle man ju kunna tänka att man genom att åka till landet bryter deras isolering vilket är positivt, ju mer kontakter med omvärlden desto bättre för befolkningen. Det var ju ungefär så som de bakom NoKo-Jeans resonerade.