Ursprungligen postat av lawz
Självklart får du ett mer unikt CV och skulle förmodligen vara eftertraktad i alla möjliga länder. Om det är värt det vet jag inte, finns exakt det du vill läsa tillgängligt även i Sverige så är det väl ekonomiskt ett bättre val att bara köra skiten här där det är gratis.
Jobb får man väl i vilket fall som helst, men om du har som mål att jobba och bo i USA efter din utbildning så ökar chansen förmodligen ganska dramatiskt om du bott i USA under din studieperiod och genomfört din utbildning där. Då har de ingen anledning att ifrågasätta din utbildning, och din engelska lär väl förbättras avsevärt (om du inte redan är flytande utan brytning)
Precis, det är så jag också tänker. Att jag blir mer eftertrakted för internationella tjänster etc. Jag vet dock inte var jag vill arbeta och bo när jag är färdigutbildad, men jag känner mig dock inte speciellt sugen på att stanna I Sverige resten av mitt liv. Därför tror jag ju speciellt att det är bra med en internationell utbildning, så att jag kan arbeta utomlands ifall jag skulle vilja.
Vad har du för uppfattning om lön osv? Jag har hört att man oftast har högre grundlön om man har studerat utomlands etc.
Har absolut ingen svensk-engelsk brytning, men har dock hört att jag ibland låter Fransk wtf? (Född och uppvuxen i Sverige)