Ursprungligen postat av CTC
Skulle det inte vara effektivt att ta färjan från Karlskrona till Gdynia? Sedan ta tåget eller något till Kiev där Sverige kommer spela alla sina matcher?
Jo att ta färja till Polen från t.ex Karskrona och därefter tåg fungrar nog utmärkt bara man kan komma förbi biljettköpet, låter löjligt men kan vara ett rellt problem. Jag har aldrig åkt tåg i Polen men ett flertal ggr i Ukraina. Där blir man förflyttad till svenskt 70 tal så känns det på ligg- och sovvagnarna och det finns inte alltid restaurangvagn, men konuktören, en för varje vagn, severar the för ca 50 öre koppen.
Jag vet att du kan köpa biljetter på Tyska lyxtåg som går Berlin - Warsava - Kiev men de kostar nog minimum 10 ggr mera än Ukrainska biljetter.
I Kiev brukar jag bo på hotel Bratislava
http://www.bratislava.com.ua/ de har sk. orenoverade rum avsedda för Ukrainare och afrikaner m.fl som är helt aceptabla de fick bl.a. nya möbler 2009. Dom är inte så pigga på att hyra ut dessa till turister från västeuropa men stå på er så går det. Frukosten är ingen höjdare, det är den sällan på Ukrainska hotell.