2011-12-31, 07:14
GlittrigaGullan
Frankfurt - Mauritius, 10 timmar och 40 minuter. Trots att jag är kort och har korta ben och tycker att jag får plats på de flesta plan så var det här trångt, rysligt trångt! Brickan nedfälld räckte nästan ända fram till magen. Såg en man med en smula "pondus" han hade lagt magen på brickan. Min stackars medresenär som är av svensk normallängd för män kunde inte sitta med benen rakt fram. Ännu värre blev det när passageraren framför fällde ner sätet.

Omdöme: rasande trångt alltså.

Men, till fördelarna ska sägas att det var ovanligt god mat. Pastaknyten med pesto, en coleslaw och en cocos-cheescake. Alkoholhaltiga drycker fick man köpa, övrigt ingick. Trevliga och söta flygvärdinnor.

Funkade bra före resan, på flygplatsen i Frankfurt.

Vi har diskuterat att uppgradera oss till hemresan men beslutat oss för att inte göra det. Den summan räcker till en ny resa så vi står ut med trängsel i några timmar.