Ursprungligen postat av aamandaahh
Nu är det så att jag och en kompis tänkte ta en riktig cykelsemester i sommar där vi åker från Örebro till Stockholm. Problemet är att jag har aldrig gjort något sånthär förut så det skulle uppskattas med tips av vad som helst!
Vi är helt otränade och tänkte cykla med våra vanliga kärringcyklar. Vi hade tänkt att det kanske tar runt 10 dagar då vi tänker ta en del stopp och eftersom vi inte direkt är vältränade inom cykling haha
Tänkte leta upp motell längs vägen och så tar vi med oss tält. Nu är frågan vad vi ska använda för väg? Vi vill helst åka på så mycket cykelväg som möjligt. Någon som har tips? Ska vi ta med oss GPS och klicka in cykelväg? Som sagt, alla tips är välkomna
Självklart tar vi med oss saker som pengar, cykelpump,kamera mobil och andra självklara grejer som vattenflaska mm, men något som man abslout inte får glömma?
supertacksam för svar!

glöm inte ett par lagningskitt ifall de blir punka