2012-01-19, 14:26
ManilaCowboy
Ursprungligen postat av lammern
lokala snickare och handkarvade luckor är nog precis vad man behöver om man vill ha den "klassiska stilen" på sitt hem. Men för oss som vill ha riktigt contemporary kommer det nog bli svårt att få en lokal snickare att förstå vad man menar, då det inte verkar ha fått så stor genomslagskraft där. Då hade vi mer hoppats på byggherrar som förstår sig på stilen, och förstår exakt vad man vill ha.. För att ge exempel:

Hus i Thailand: (de flesta nybyggda hus har denna stil eller liknande)
http://www.krabihomesandland.com/koh_lanta_villa_sale/LH39/images/promotion.jpg

Ex på interiör:
http://furniture.trendzona.com/wp-content/uploads/2011/10/U-shaped-moder...

Hotell i Thailand (som vi bodde på sist - billigt och mycket fräscht!):
http://static.asiawebdirect.com/m/bangkok/hotels/bangkok-com/boss-suites...


När vi letat hus i Filippinerna är detta ett klassiskt exempel på hur det nästan alltid ser ut:
---> http://www.islandsproperties.com/properties/houseandlots/lag-cab-rh-759/...

Antingen det eller så kostar villorna hundratals miljoner PHP och har då rosa fasad, marmor, guld, fontän i vardagsrummet.. Alltså Falcon Crest-villa a la 1991.

Bortsett från detta har ändå PH fördelar jämfört med TH. Dels är det lättare att göra sig förstådd, dels är det väl inte lika mycket turister som TH. Phuket är ju nya Mallorca liksom. Fulla svenskar kan jag ju se här i Sverige.
Samtidigt är maten och boendestandarden faktiskt två rätt viktiga saker


Haha, fin bild (huset i Phils) du hittat Jag har inga planer på att investera i hus eller tomt den närmaste tiden, men följer en del projekt. Det byggs en del moderna hus utanför Manila:

Southlake Village, Eton City (konstgjorda öar). Ett projekt som går ganska segt, men folk som investerat i tomter där lär bygga något modernt (kablarna ska placeras underground vilket jag gillar).

Riverbend, Eton City (exempel på modellhus som byggs i den lite billigare delen av Eton)

Finns även ett projekt som heter Nuvali (typ miljovänligt boende) som byggs av Ayala Land. Ligger precis som Eton City, utanför Manila, i Laguna. Massa subdivisions som ska upp där. Ska bli kul att se hur det ser ut om 5-10 år. Gillar tanken med miljovänligt boende. Behövs mer sånt i Filippinerna. Hört att de är rätt strikta med designplans där. En del husplaner har inte blivit godkända för att de inte har en tillräckligt modern look.

Har du förresten sett BGC? Börjar se riktigt trevligt ut. Är själv sugen på skaffa en lägenhet där. Finns lite bilder här.