Körde 2œ månad för något år sedan och hade väl en budget på runt 500-1000 baht om dagen. Käkade på gatuhak vilket jag föredrar. Sov på billigaste hostelen för inte över 200 Baht om natten och la resten på utflykter som jag komponerade själv i stället för att ledas runt med andra turist-får. Träffade härliga genuina thais som inte jobbar med turistindustrin och lät dem visa och tipsa mig om deras hemland.
Angående maten så blir thailändarna sjuka i stort sett av samma saker som vi gör. Dom har traditionella rätter som dom vet hur man lagar för att undvika sjukdomar. Så ser du andra thailändare som äter där så är det förmodligen säkert för dig också. Det man blir sjuk av är västerländska rätter som de traditionellt sett inte har en aning om hur man sköter, tillagar eller bevarar i sådan miljö. En ägg/majonäs/räk-macka kan få en att lyfta från toalettstolen.
Är man riktigt paranoid med gatumat kan man hålla dig till soppor och grytor som har stått och kokat. De är faktiskt riktigt goda och mättande, så man kan ju testa dem oavsett.