Ursprungligen postat av EuroD
Jag har läst att ett vallöfte från sossarna i Danmark var att satsa mer på hyresrätterna, rusta upp och bygga fler.
Har kollat upp lite grann om Gladsaxe Kommun (en kommun norr om Köpenhamn). Verkar vara lungt och trevligt och hyffsade bra kommunikationer.
Sossarna har lovat en hel del, men inte kommit till skott ännu. Det råder stort.... STORT missnöje kring den Socialdemokratiska regering (koalition mellan sossar, vänster/mitt partier) som nu styr. Man gick i val på ett gäng löften:
- Billigare och kollektivtrafik. Vad hände? Jo, man prisjusterade uppåt istället.
- Sjukhus skulle förbli verksamma i mindre orter utan hot om nedläggning. Här går man RAKT emot löftet och lägger ner de sjukhus man tidigare lovat bevara.
- Betalningsring med vägtullar blir verklighet. Kommer bli kaos.
- etc etc etc. Listan kan göras lång och kritiken är stenhård från folket.
De har minst sagt ett par saker att bevisa för att bestå som regering även nästa mandatperiod.
Jag hade gärna sett en förbättring vad gäller bostad och kommunalt ägda bostäder, men det ser inte ljust ut
Dock är kommunikationerna oftast riktigt bra och det som redan finns i kollektivtrafik och andra kommunikationer håller god standard. Kör hårt