Ursprungligen postat av Roger Acosta
Filippinares logik kan man aldrig lära sig. Man blir ofta irriterad på deras dumhet. Jag tror det skulle vara väldigt svårt att leva här hela tiden utan att besöka Sverige någon gång för att återhämta sig.
Bara en sådan sak som att betala elräkningen. Vi måste åka till "Boheco", som bolaget heter, och betala på deras kontor en gång i månaden. Det finns helt enkelt inget konto att betala till.
Man verkar göra saker och ting mer komplicerat än nödvändigt.
Helt rätt. Jag skulle aldrig stått ut med att ha bott i Filippinerna konstant sedan 1984, om jag inte haft mitt jobb till sjöss. Man kommer ifrån ALLT under dom veckor man är på jobbet.
Men nu har vi kommit så långt att vi har 2 hus på Filippinerna, och Hus (herrgård) och sommar stuga i Svergie. Och efter som frugans Morfar är död (han bodde hos oss) och min föräldra är rätt gamla, (80+) har vi stationeras oss längre perioder i Svergie. Men tillbringar "ändåk" tid i Filippinerna.
Men som du skrev, bara att betala till Elbolaget tar mig till helvetet varje månad. Brukar skicka in en Maid, som textar mig, när jag sitter på närmsta hak och dricker SMB, när vårat Nummer börja närma sig. För att ge/lita på maider, när El räckningen är 7-10 gånger högre än maidens lön, gör jag inte.